0 312 442 40 65

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

Faaliyet Raporu

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI
2016 YILI AYRINTILI FAALİYET RAPORU

NAKDİ VE AYNİ YARDIMLAR:

Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye gelen yardıma muhtaç Türkmen aileler ile ilgili olarak yürütülen hizmetler kapsamında;
2016 yılında;
1. Ankara’da ikamet eden 1.585 kişi ve aileye nakdi yardım yapılmıştır.

2. Bursa ve Yalova’da ikamet eden 136 Türkmen aileye gıda yardımı yapılmıştır.

3. Ramazan Ayında gıda yardımı yapılması projesi kapsamında; Ankara’da 2.139 Aile, Adana’da 270 Aile, Eskişehir’de 425 Aile, Bursa’da 115 Aile, Yalova’da 21 Aile, Mersin’de 154 Aile ve Konya’da 250 Aileye toplam 3.374 Aileye (3 kg. pirinç, 3 kg. bulgur, 2 kg. kuru fasulye, 2 kg. mercimek, 2 kg. şeker, 2 lt. sıvı yağ, 830 gr. Salça ve 500 gr. Çay ihtiva eden) gıda paketi yardımı yapılmıştır.

4. Olumsuz kış şartları nedeniyle ihtiyacı olan Türkmen ailelere 3.500 Adet çift kişilik, 1.000 Adet tek kişilik olmak üzere toplam 4.500 Adet battaniye yardımı yapılmıştır.

5. T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinatörlüğünde;
• 54.540 Adet mont, 6.256 Adet kırtasiyesi ile birlikte okul çantası, 11.724 Adet battaniye, 384 Adet yatak, 2.496 Çift Ayakkabı, 1.534 Adet ceket, 1.100 paket çocuk bezi,
• 3.056 Koli temizlik malzemesi,
• 16.800 Adet kadın / erkek / çocuk pantolonu,
• 700 Adet seccade
Yardımında bulunulmuş olup, yardım komisyonu tarafından muhtaç Türkmen ailelere dağıtımı yapılmıştır.

6. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından 6.750 Kg. Pirinç, 250 Kg. şeker, 350 Kg. bulgur, 985 Kg. makarna, 360 Kg. yeşil mercimek olmak üzere toplam 8.695.- Kg. gıda yardımında bulunulmuş,

7. ABBOTT Türkiye Temsilciliği tarafından bebek beslenmesine gıda takviyesi olarak 375 koli/8.985 Adet “devam sütü” yardımında bulunulmuş,

8. Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. tarafından gıda, temizlik ve çocuk bezi malzemelerinden oluşan 774 koli ayni yardımda bulunulmuş,

9. UNHCR & IMPR The UN Refugee Agency Ankara Temsilciliği tarafından 1.200 koli kişisel temizlik (diş fırçası, macun, sabun, pamuk, yara bandı, hijyenik ped vs.) malzemesi, 2.400 Adet çocuk/genç mont, 480 takım alt-üst termal içlik, 1.200 çift çocuk/genç ayakkabısı yardımında bulunulmuş,

10. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından 50 aile için 2’şer Adet battaniye, 100 çocuk için takım halinde atkı-bere-eldiven-çorap ve kırtasiye malzemesinden oluşan ayni yardım malzemesi yardımında bulunulmuş,

11. Muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlardan ayakkabı, gıda kolisi – gıda çeki, yatak, karyola, battaniye, yorgan, beyaz eşya, muhtelif ev eşyası, giyim, tekerlekli sandalye, koltuk minderi gibi ayni yardım malzemeleri yardımında bulunulmuş,

Alınan ayni yardımlar, ihtiyacı olan ailelere yardım komisyonu tarafından dağıtılmıştır.

12. Yardıma muhtaç Türkmen ailelere dağıtılmak amacıyla bağışlanan gıda, giyim ve temizlik malzemesi gibi ayni yardımların nakliye bedeli ile Türkiye dahilinde ayni yardımların toplanması ve dağıtılması hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

13. Irak’ta yaşanan üzücü olaylar neticesi yerlerinden göç etmek zorunda kalan yardıma muhtaç Türkmen ailelere ödenmek üzere hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan “Şartlı Bağış”ların muhtaç ailelere ödemesi yapılmıştır.

MUHTELİF YARDIM ve HİZMETLER:

1. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Ankara Şubesi, İzmir Şubesi ve Konya Şubesi tarafından yürütülen hizmetler kapsamında anılan merkez ve şubelerine nakdi yardım yapılmıştır.
2. Çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan Türkmen Milli Bayrağı ile ITC Bayrağından muhtelif ebat miktarlarda yaptırılmıştır.

SAĞLIK YARDIMI:

1 Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 179 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç ve tedavi masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.

2 Irak sağlık sistemi, sektördeki sıkıntılar ve çözüm önerileri konularını ele alan “Mevlana İkliminde II. Irak Sağlık Dayanışma Kurultayı” Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı’nın mali desteğinde 23 – 26 Aralık 2016 tarihleri arasında Konya’da düzenlenmiştir.

EĞİTİM VE KÜLTÜR FAALİYETLERİ:

1 Irak Erbil’deki okullarda okutulması planlanan 15 Adet Lise 1. Sınıf, Lise 2. Sınıf ve Lise 3. Sınıf ders kitaplarının Arapça’dan Türkçe’ye tercümesinin yapılması, çevirisi yapılan kitapların konusunda uzman kişiler tarafından dil – bilimsel denetimlerinin yapılması ve kitapların grafik tasarım hizmetleri yaptırılarak baskıya hazır hale getirilmiştir.

2 Irak’taki Türkçe eğitim veren okullarda okutulması planlanan ders kitaplarının tercüme, dil-bilimsel denetim, yeniden yazım, film çekimi, dizgi, tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

3 Irak Türk kültür tarihi açısından önem arz eden “Kozak, Öten Bülbüller, Arzu Kamber, Halk Şiiri, Oduncu Kızı” isimli eserlerin Osmanlıca metninin taranması, Word dosyasına çevrilmesi, metin editörlüğü ve düzenlemesi, “Türkmen Kültürü ve Ölüm Kalım Günleri” ve “El-Cahız Eserlerinde Türkler” isimli eserlerin yeniden yazma, dizgi ve düzenleme çalışmaları tamamlanmıştır.

4 Türkiye’de kendi imkanlarıyla öğrenim gören ekonomik durumu yetersiz 18 yüksek lisans öğrencisine eğitim yardımı yapılmıştır.

5 Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan mülteci Türkmenlerin durumu, yaşadığı sıkıntılar ve alınması öngörülen önlemler konularında 27 Mart 2016 tarihinde Ankara’da “Telafer Türkmenleri” başlıklı toplantı gerçekleştirilmiştir.
6 TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi faaliyetleri kapsamında, Türkmeneli Kültür eserlerini arşivleme çalışması gerçekleştirilmiştir.

7 Türk Dil Kurumu (TDK) ile TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi işbirliğinde 10 Haziran 2016 tarihinde Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda büyük Türkolog Ata Terzibaşı’nın anısına “Akademik Panel ve Anma Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

8 Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından gerçekleştirilen “Türk Dünyası Konser Dizisi” etkinlikleri kapsamında, 08 Aralık 2016 tarihinde Ankara”da yapılan “Hoyrattan Şarkıya Konseri”nde “Irak Türkmen Yayınları Sergisi” düzenlenmiştir.

9 Çanakkale Akademi Şiir Ailesi ve Edebiyat Derneği tarafından Çanakkale’de düzenlenen “Temalı 1. Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresi”, Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Milli Kütüphane Topluluğu tarafından Isparta’da düzenlenen etkinlik, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından Konya ve Karaman’da düzenlenen “Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı” ile YAFEM tarafından Yalova’da düzenlenen “19. Türk Boyları Şenliği”nde TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi’nin temsili sağlanmıştır.

ARAŞTIRMA HİZMETLERİ:

1 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından çıkarılan “Ortadoğu Analiz” ve “Ortadoğu Etütleri” isimli dergiler ile Ortadoğu’ya yönelik yapılan araştırma ve incelemeler neticesi hazırlanan raporların yayını sağlanmış ve grafik hizmetleri dahil basım, fotoğraf aboneliği, posta/kargo gönderim giderleri karşılanmıştır.

2 Kerkük ve Irak’ın istikrarına katkı sağlayacak en uygun modelin hayata geçirilmesi için bir yol haritası çizilmesi konusunda sonuç alıcı çalışmalar yürütülmesi, proje sonunda elde edilecek veriler doğrultusunda Kerkük’ün statüsüne ilişkin bir rapor ortaya konması amacıyla TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından “Kerkük’ün Statüsü Çalışması” başlıklı proje yürütülmeye devam etmektedir.

3 TiKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin işbirliğinde yürütülen, ülkemizin eş başkanlığını yürüttüğü Terörizmle Mücadele Küresel Platformu’nun faaliyetlerine dönük “Güvenlik Çalışmaları” başlıklı araştırma projesi kapsamında;
2016 yılında;
– Türkiye’de Ankara, İzmir, İstanbul ve Sakarya’da gerçekleştirilen 6 toplantı ve çalıştay ile yurtdışında Almanya, Kıbrıs, Amerika, Endonezya ve Dublin’de gerçekleştirilen 9 toplantı, konferans ve çalıştaya proje koordinatörü ve proje asistanının görevli olarak katılması sağlanmıştır.
– Ayrıca, proje ile ilgili olarak Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde “Yabancı Terörist Savaşçılar” konusunda saha araştırması gerçekleştirilmiştir.

4 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından “Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” konulu toplantı gerçekleştirilmiştir.

5 Search for Common Ground ve The European Institute of Peace (EIP) adlı kuruluşlar tarafından 31 Ocak 2016 – 03 Şubat 2016 tarihleri arasında Bonn ve Brüksel’de düzenlenen “Suriye Koordinasyon” Toplantılarında TİKV TiKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin temsili sağlanmıştır.

6 TiKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İstanbul Şehir Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde 08 – 12 Şubat 2016 tarihleri arasında “Ortadoğu Kış Okulları Seminer Programı” başlıklı etkinlik gerçekleştirilmiştir.

7 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Konrad – Adenauer – Stiftung Derneği işbirliğinde yürütülen “Impact Analysis of the Syrian Crisis to the Security of the Neigbouring Coutries” başlıklı araştırma projenin devamı niteliğindeki “”Suriye Krizinin Komşu Ülkelere ve Suriyeli Toplumsal Kesimlere Etkisi” başlıklı araştırma projesi ile ilgili olarak 12 – 14 Şubat 2016 tarihleri arasında Ürdün’de, 14 – 20 Mart 2016 tarihleri arasında Irak’ta saha araştırması gerçekleştirilmiştir.

8 Japonya Büyükelçiliği’nin işbirliği ve mali desteğinde, TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Mart 2016 Ayında ” Japan – Turqey Dialogue on Global Affairs 2016 Türkiye – Japonya Stratejik İşbirliği 2016″ başlıklı sempozyum gerçekleştirilmiş,
– Sempozyum ile ilgili olarak; Pekin, Şangay ve Tokyo’da çeşitli temas ve çalışmalarda bulunulmuştur.

9 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ile SESRIC ve SETA Vakfı işbirliğinde 02 Mart 2016 tarihinde “Radicalization and Violant Extremism” başlıklı toplantı gerçekleştirilmiştir.
10 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ile International Policy Leadership Institute ve Lusida Üniversitesi işbirliğinde 07 Mart 2016 tarihinde Lizbon’da düzenlenen “On the Way to the World Humanitarian Summit in İstanbul: The Roles of Turkey and the European Union” konulu konferansta TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

11 Türkiye ile İngiltere arasında 11 – 13 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen “Turkish – British Tatlıdil Forum” konulu etkinlikte TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

12 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ile Near East and South Asia Center (NESA) işbirliğinde 31 Mart – 03 Nisan 2016 tarihleri arasında Ankara’da “2016 Stratejik Çalışmalar Zirvesi” başlıklı çalıştay gerçekleştirilmiştir.
– Proje kapsamında, ORSAM’ın Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesi ve Suriye krizine dönük çalışmaları değerlendirilmiş ve konu ile ilgili olarak 05 – 09 Eylül 2016 tarihleri arasında Washington’da saha araştırması yapılmıştır.
– TİKV ORSAM tarafından 13 Ekim 2016 tarihinde “Musul Operasyonu” başlıklı toplantı düzenlenmiştir.

13 T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından “Uluslararası Öğrenciler Akademisi Programı” kapsamında finanse edilen “ORSAM Ortadoğu Çalışmaları İhtisas Atölyesi” başlıklı proje TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından yürütülmeye başlamıştır. Proje kapsamında;
– Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü tarafından 12 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen “Üçüncü Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi”nde TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.
– Ortadoğu İhtisas Atölyesi projesine katılan öğrencilerin Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü tarafından 12 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen kongre ile Konya’da düzenlenen toplantıya katılımı sağlanmış, bu amaçla öğrencilerin ulaşım, konaklama ve diğer zaruri giderleri karşılanmıştır.

14 Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Bölümü tarafından finanse edilen “A Research on Isis Supporters in Turkey: Social Media Analysis on Twitter – IŞİD’i Destekleyenler” başlıklı araştırma projesi TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından yürütülmeye başlanmıştır.
– ORSAM Proje koordinatörü ve ORSAM araştırmacısı tarafından, 05 – 09 Eylül 2016 tarihleri arasında Washington’da çeşitli temas ve görüşmelerde bulunulmuştur.

15 09 – 10 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Rethinking Violent Extremism in the MENA Region” başlıklı toplantıda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

16 Terörizme Karşı Küresel Mücadele Forumu tarafından 12 – 15 Nisan 2016 tarihleri arasında Lahey’de düzenlenen “Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Çalışma Grubu” toplantısı ile “Mapping Security Threats in the Mediterranean” isimli panel ile IEMED tarafından Brüksel’de düzenlenen “Euromesco Yıllık Konferansı’nda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

17 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Nahrain Stratejik Araştırma Merkezi işbirliğinde; Nahrain Stratejik Araştırma Merkezi’nden katılan heyete Mayıs – Haziran 2016 Ayında sivil toplum kuruluşlarının yapısı, yönetimi ve geliştirilmesi konularına yönelik olarak eğitim programları düzenlenmiştir.

18 TİKV ORSAM’ın faaliyetlerini anlatmak ve Ortadoğu’daki sığınmacı sorununu ele almak amacıyla Pfullendorf (Almanya)’da yerleşik NATO’nun Uluslararası Özel Eğitim Merkezi’nde sunum yapmak üzere Almanya’da çeşitli temas ve görüşmelerde bulunulmuştur.

19 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından 10 Mayıs 2016 tarihinde Atina’da düzenlenen “Migration, Refugees and European Security: Fastering Co-operation, Building Coalitions” başlıklı toplantıda Ortadoğu ve Avrupa’nın sığınmacı sorununa dönük Türkiye’nin bakışını yansıtan bir sunum yapılmıştır.

20 23 Mayıs 2016 tarihinde Avusturya’da yapılan toplantıda International Centre for Migration Policy Development isimli kuruluş ile Türkiye Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen çalışmaları ele almak, TİKV ORSAM’ın sığınmacılara dönük faaliyetlerini sunmak ve bu konuda yapılabilecek ortak çalışma imkanlarını araştırmak üzere çeşitli temas ve görüşmelerde bulunulmuştur.

21 Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta 01 – 02 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Syria Aid Forum for Emergency & Reconstruction: Lessons Learned and Response Strategies” başlıklı toplantı ile “Return /Repartriation Prospects – Challenges for Establishing Safe Zones” başlık panelde TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

22 TİKV ORSAM ile European Neighborhood Council (ENC) işbirliğinde 09 Haziran 2016 tarihinde Brüksel’de düzenlenen “Turkey – European Union Cooperation in Counter – Terrorism” başlıklı çalıştayda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

23 TiKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen “Türkiye’nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki Yumuşak Gücü” başlıklı proje kapsamında, 15 – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte TiKV ORSAM’ın temsili sağlanmış, proje ile ilgili saha araştırmaları gerçekleştirilmiştir.

24 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), Kemerburgaz Üniversitesi ve TED Üniversitesi işbirliğinde 18 – 29 Temmuz 2016 tarihleri arasında “Ortadoğu Yaz Okulları Seminer Programı” başlıklı etkinlik gerçekleştirilmiştir.

25 Ürdün Üniversitesi, AGİT Akdeniz Programı ve TİKV ORSAM işbirliğinde 18 Temmuz 2016 tarihinde Ürdün’de gerçekleştirilen “Re-Ordering the Middle East? Peoples, Borders and States in Flux” başlıklı çalıştay ile Atlantic Council’in Irak Görev Gücü başlıklı çalıştayda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

26 Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 27 – 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlene “Asya – Afrika Gençlik Festivali”nde TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

27 “Musul Operasyonu, Musul’un Geleceği ve Türkmenlerin Durumu” konuları ile ilgili olarak, 05 – 13 Eylül 2016 tarihleri arasında Erbil – Duhok ve Bağdat’ta saha araştırması gerçekleştirilmiştir.

28 Ülkemizin eşbaşkanlığını yürüttüğü “Terörizmle Mücadele Küresel Platformu”nun faaliyetlerine dönük TİKV ORSAM tarafından yürütülen “Güvenlik Çalışmaları” başlıklı araştırma projesi kapsamında; Birleşik Arap Emirlikleri HEDEYAH Araştırma Merkezi tarafından hibe teşvik programı ile finanse edilen “Türkiye’de Medyanın Şiddete Varan Aşırıcılık Üzerine Etkisi – Impact of Journalism on CVE in Turkey” başlıklı araştırma projesi TİKV ORSAM tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

29 18 Ekim 2016 tarihinde Berlin’de düzenlenen “Devletin Ötesindeki Güç: Güney Akdeniz’deki Devlet Dışı Aktörler” başlıklı toplantıda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

30 Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliği ve mali desteğinde, Türkiye ve Japonya arasında devam eden stratejik işbirliği ve vizyonunun akademik boyutta geliştirilmesi çalışmalarının devamı niteliğindeki “Küresel Meseleler Üzerine Türkiye – Japonya Diyaloğu” başlıklı proje TİKV ORSAM tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

31 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından Kasım 2016 ayı içerisinde “Türkiye İran İlişkileri” başlıklı toplantı düzenlenmiştir.

32 TASAM ile Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü (MSGE) tarafından 02 – 04 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “İstanbul Güvenlik Konferansı”nda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

33 Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ve Jusoor for Studies Center tarafından 12 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Suriye’de Güvenli Bölge Suriye ve Türkiye İşbirliği’nin Seçenekleri ve Senaryolar” başlıklı çalıştayda TİKV ORSAM’ın temsili sağlanmıştır.

34 T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğinde, “Ürdün Sivil Toplumu Kapasite İnşası” başlıklı proje TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilmiştir.

35 T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğinde, “Lübnan Sivil Toplumu Kapasite İnşası” başlıklı proje TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilmiştir.

36 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Institute for Political and International Studies – (İran Dışişleri Bakanlığı’nın Stratejik Araştırma Merkezi -IPIS) işbirliğinde 30 Kasım 2016 – 01 Aralık 2016 tarihleri arasında “Bölgesel Gelişmeler ve Türkiye İran İlişkileri” başlıklı konferans düzenlenmiştir.

37 TİKV ORSAM tarafından, 15 Aralık 2016 tarihinde “Musul Operasyonu, Irak’ın Geleceği ve Türkmenler” başlıklı sempozyum düzenlenmiştir.

38 TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı’na bağlı araştırma merkezi Al-Nahrain Center işbirliğinde Aralık 2016 Ayı içerisinde “Türkiye – Irak İlişkileri” konulu çalıştay gerçekleştirilmiştir.
39 Yurtiçinde, çeşitli zaman dilimlerinde gerçekleştirilen toplantı, sempozyum, panel, çalıştay gibi etkinliklerde TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM)ın temsili sağlanmıştır.

40 TiKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından Haziran 2016 Ayında “İzmir Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

41 T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın mali desteği ile TiKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından “Gürcistan’daki Müslüman Toplulukların Azınlık Hakları, Kimlik ve Siyaset” konulu proje gerçekleştirilmiştir.


Duyurular

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ ve KÜLTÜR VAKFI

Ahmet Mithat Efendi Sokak No:46/11 Çankaya / Ankara -TÜRKİYE

Telefon: (00 90 312) 442 40 65- 64 -63

email:iraqiturkman@iraqiturkman.org.tr

TİKV Kerkük Bürosu: kerkuk@iraqiturkman.org.tr

TİKV Erbil Bürosu: erbil@iraqiturkman.org.tr