0 312 442 40 65

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

Faaliyet Raporu

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

2018 YILI AYRINTILI FAALİYET RAPORU

NAKDİ  VE AYNİ YARDIMLAR:

   • Irak'ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelen yardıma muhtaç sığınmacı Türkmen vatandaşlarımıza yönelik yapılan hizmetlerle ilgili olarak;
 • Türkmen vatandaşlarımıza yardımda bulunulması amacıyla; Muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlar tarafından bağış, nakdi yardım, kıyafet, ikinci el kıyafet, ayakkabı, gıda - gıda kolisi - gıda çeki, yatak, karyola, battaniye, yorgan, beyaz eşya, muhtelif ev eşyası, giyim, tekerlekli sandalye gibi ayni yardım malzemeleri yardımında bulunulmuş, yapılan ayni yardımların toplanması ve Türkmen vatandaşlara dağıtılması hizmeti kurulan  "Yardım Komisyonu" tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

   • TBMM Gönüllüleri Vakfı, Yenimahalle Belediye Başkanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Türkmen ailelerimizin çocuklarına yönelik sergi, müze gezileri, yemek ve eğlence programı, kır gezisi vb. etkinlikler düzenlenmiş, sığınmacı Türkmen vatandaşlarımıza iftar yemeği verilmiş ve 50 ailemize 50.-'şer TL'lik gıda çeki dağıtılması konusunda koordine sağlanmıştır.
   • Mart - Nisan 2018 Ayında, INPR İnsani Yardım Örgütü tarafından  yaklaşık 200 Türkmen kadınımıza yönelik olarak "Türkiye'de yaşayan mülteci Türkmenlerin sorunları ve yapılması gerekenlerle ilgili Çözüm Önerileri" konularında bilgilendirme toplantısı - seminer düzenlenmiş, hediyeler dağıtılmıştır. Ayrıca; Türkiye'ye gelerek Ankara'ya yerleşen çocuk, kadın ve erkek aile bireylerine yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde eğitim, kültür, sağlık, spor vs. konularında çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, Muharrem Ayı  münasebetiyle 150 Türkmenin katılımıyla aşure yemeği etkinliği düzenlenmiştir.

 

   • Ramazan Ayı münasebetiyle, Ankara'da yaşayan ekonomik durumu yetersiz 68 Türkmen aileye 50.-'şer TL'lik gıda çeki yardımında bulunulmuştur.

MUHTELİF YARDIM - HİZMET ve FAALİYETLER:

   • Merkez ve şubelerinin zaruri giderlerinin karşılanması amacıyla, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Genel Merkezi,  Ankara Şubesi ve İzmir Şubesi'ne nakdi yardım yapılmıştır.

 

   • Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan rozet, masa bayrağı, Türkmen Milli Bayrağı, ITC Bayrağı, tanıtım CD ve DVD'si gibi muhtelif tanıtım malzemeleri yaptırılmıştır.
   • 2018 yılında, 106 Türkmen çocuğumuz sünnet ettirilmiş, organizasyon giderleri karşılanmıştır.

 

SAĞLIK YARDIMI:

 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 70 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.
 • Ayrıca; Irak'ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan, kendi imkanlarıyla tedavi olmak üzere Türkiye'ye gelen veya Irak'a kesin dönüş yapan 37 ekonomik durumu yetersiz Türkmene ulaşım, ilaç veya diğer zaruri giderlerini karşılayabilmeleri amacıyla toplam nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'de vefat eden Türkmen Hussein Yousıf AMEEN'in defin işlemleri bedeli karşılanmıştır.

 

 • Yurtdışındaki Iraklı Doktorlar Derneği ile işbirliği yapılarak, Ankara'da "III. Irak Sağlık Kurultayı" ile "12. Türkiye - Irak Sağlık Eğitim Ortak İşbirliği Çalıştayı" düzenlenmiştir.
 • Konya Selçuk Üniversitesi işbirliğinde, Irak / Diyala Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan değişik branşlarda 9 uzman doktor Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıbbi eğitim görmek üzere Türkiye'ye getirilmiştir.

 

EĞİTİM - KÜLTÜR ve SOSYAL FAALİYETLER:

 • Irak’taki Türkçe eğitim veren okullarda okutulması planlanan ders kitaplarının tercüme, dil - bilimsel denetim, yeniden yazım, film çekimi, dizgi, tasarım v.b. hizmetleri yaptırılmıştır.

 

 • Türkiye’de öğrenim gören ekonomik durumu yetersiz  yüksek lisans öğrencilerine eğitim yardımı yapılmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından hazırlıkları yapılan; "Türkmeneli Kültür Ajandası", Türkmen yazar Nefi Demirci'ye ait "Dünden Bugüne Kerkük, Kerkük'ün Siyasi Tarihi", "Ahmet Fikri Sevilen Manileri, Hıdır Lütfü Şiirleri ve Aydın Kerküklü Çocuk Şiirleri" ile 2018 yılında hazırlıkları yapılan diğer kültürel kitapların düzenleme, güncelleme, hazırlama veya denetim hizmetleri yapılmıştır.  

 

 • Türkmen Toplumunun tanıtımı maksadıyla; muhtelif kurum, kişi ve yazarlar tarafından hazırlanan kitap, dergi ve rapor gibi görsel materyallerden Vakıf birimleri ile muhtelif kişi ve kuruluşlara dağıtılmak ve Irak’a gönderilmek üzere belirli miktarlarda satın alınmıştır. Ayrıca Türkmen yazar Nefi DEMİRCİ'ye ait "Kerkük'ün Siyasi Tarihi" isimli eserin TKM tarafından 750 Adet basımı yaptırılmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, Konya, Gaziantep ve Ankara'da öğrenim gören Türkmen öğrencilere yönelik olarak iftar yemeği verilmiştir.

 

 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi faaliyetleri kapsamında;

- Türkmen öğrencilere yönelik olarak Gazi Üniversitesi TÖMER ile işbirliği içerisinde Aralık 2017 / Aralık 2018 tarihleri arasında açılan "Türkçe Dil Kursu"nda öğrenim gören öğrencilerin  ihtiyaç duyduğu kitap, kırtasiye ve muhtelif araç gereçler temin edilmiş, ayrıca öğrencilerin sertifika sınav ücretleri ödenmiş, kurs bitiminde mezuniyet töreni düzenlenmiştir. 
- TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi ve Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği işbirliğinde, 2018 yılında Ankara, Konya, Gaziantep ve Bursa'da çeşitli toplantı, kültürel - sportif etkinlik ve anma programları düzenlenmiştir.  
- UNESCO tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kırılgan Koşullarda Barış Eğitimi Konferansı", İstanbul Sultanbeyli Belediye Başkanlığı tarafından İstanbul'da düzenlenen "VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali", Ankara Etimesgut Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen geleneksel "15. Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali" ve Ankara Nallıhan'da düzenlenen "VI. Uluslararası Nallıhan İpek İğne Oyaları Kültür Sanat Etkinliği"ne Irak Türkmenlerini temsilen katılım sağlanmıştır.
- 14 Temmuz 1959 Türkmen Katliamının Yıldönümü anısına "Türkmen Şehitlerini Anma Töreni" düzenlenmiştir.
- Irak'ta hizmet veren Türkmen okullarında öğrenim gören 40 başarılı Türkmen öğrenci ile rehber öğretmenlerine yönelik olarak Konya'da gezi programı düzenlenmiştir.
- Erbil'de düzenlenen Erbil Kitap Fuarı'na hazırlık amacıyla muhtelif yazarlara ait 8 Adet kitabın çoğaltılması sağlanmıştır.
- TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Sn. Mustafa ZİYA ile personel Sn. Şemsettin KÜZECİ tarafından, Bakü'de düzenlenen "Irak Türkmen Kültürü ve Edebiyatı" etkinliklerinde Irak Türkmenlerinin temsili sağlanmıştır.
- Türk Dil Kurumu ve TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi işbirliğinde, Türkmen Milli araştırmacı ve yazarı Dr. Nefi DEMİRCİ adına Türk Dil Kurumu'nda "Onur Günü" düzenlenmiştir.
- Muhtelif kişi ve yazarlara ait Türkmen milli kültürünü tanıtıcı eser ve yayınların TKM tarafından Konya, Karataş ve Azerbaycan'a gönderimi sağlanmıştır.

ARAŞTIRMA HİZMETLERİ:

 • TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından çıkarılan “Ortadoğu Analiz” ve “Ortadoğu Etütleri” isimli dergiler ile Ortadoğu’ya yönelik yapılan araştırma ve incelemeler neticesi hazırlanan raporların yayını sağlanmıştır. Ayrıca; bahse konu dergi, kitap ve TİKV ORSAM internet sitesinde eserleri yer alan yazarlara telif ücreti ödemesi yapılmış, Ortadoğu Analiz Dergisi'nin fotoğraf aboneliği bedeli ile dergilerin posta / Kargo yoluyla dağıtım bedeli karşılanmıştır.

 

 • TiKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi işbirliğinde yürütülen, ülkemizin eş başkanlığını yürüttüğü Terörizmle Mücadele Küresel Platformu'nun faaliyetlerine dönük "Güvenlik Çalışmaları" başlıklı araştırma projesi kapsamında;

- Kadir Has Üniversitesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "7. Uluslararası Çatışma, Terörizm ve Toplum" başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılmak,
- Royal United Services Institute (Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü) tarafından Tiflis'te düzenlenen "Şiddete Varan Aşırıcılığın Engellenmesi" başlıklı çalıştaya katılmak,
- İspanya'da düzenlenen "5. Dünya Ortadoğu Çalışmaları Kongresi"ne katılmak,
Üzere uzmanlar görevlendirilmiştir.

 • TİKV ORSAM faaliyetleri kapsamında, 17.02.2018 - 15.05.2018 tarihleri arasında "ORSAM Ortadoğu Atölyesi" başlıklı eğitim projesi gerçekleştirilmiştir.

 

 • Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın işbirliği ve desteğinde, farklı üniversite öğrencileri ile YTB burslusu yabancı öğrencilere yönelik olarak TİKV ORSAM tarafından; Ankara ORSAM toplantı salonu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nde "ORSAM Ortadoğu Yaz Okulu - 2018" programı düzenlenmiştir.
 • TİKV ORSAM uzman personelleri, "Irak'ta Seçim Öncesi Siyasi Durumun Araştırılması" konusunda Bağdat - Necef ve Kerbela bölgelerinde, "Kuzey Suriye'nin Siyasi - Askeri Durumunun ve Suriye Türkmenlerinin Güncel Pozisyonunun Tespiti" konusunda Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinde, "Irak'ta Seçim Öncesi Siyasal Durumun Araştırılması" konusunda Kerkük ve Musul Bölgelerinde saha araştırması yapmak üzere görevlendirilmiştir.

 

 • TİKV ORSAM faaliyetleri kapsamında;

- Kilis Üniversitesi tarafından Kilis'te düzenlenen "Suriye ve Mülteciler" konulu konferans ile Katar Silahlı Kuvvetleri Araştırma Merkezi tarafından Doha'da düzenlenen "Uluslararası Politikalar ve Stratejiler Forumu" çerçevesindeki "Ortadoğu: Gerçekler ve Meydan Okumalar" başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılmak, Şangay Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü tarafından Şangay'da düzenlenen "Suriye için Siyasi Çözüm" başlıklı konferans ile Aspen Enstitüsü tarafından Bükreş'te düzenlenen "Karadeniz'in Güvenliği ve NATO" başlıklı konferansa katılmak ve İspanya / Sevilla şehri ev sahipliğinde düzenlenen "5. Dünya Ortadoğu Çalışmaları" Kongresi'nde TİKV ORSAM'ı temsil etmek Üzere TiKV ORSAM uzman personelleri görevlendirilmiştir.
- "The Afrin Operation and Turkey's Syria Policy = Afrin Operasyonu ve Türkiye - Suriye Politikası" başlıklı 2 Adet panel düzenlenmiştir.
- Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı'na bağlı Hareket El- Ataa isimli kurumdan 12 kişilik heyete  "Seçim ve Siyasal Gelişim" konusunda eğitim verilmiştir.
- Türkiye'deki Suriye Araştırma Merkezi işbirliğinde "Afrin Operasyonu'nun Değerlendirilmesi ve Sonrası, Suriye'nin Geleceği ile Suriye Anayasası" konularında istişare toplantısı düzenlenmiştir.
- İnsani Diplomasi ve Çatışma Çözümleme Stratejik Araştırma Merkezi işbirliğinde, çeşitli zaman dilimlerinde Suriye krizinin çözüm önerilerine yönelik "Yeni Suriye Anayasası" konusunda istişare toplantıları düzenlenmiştir.
- Ankara'da "Seçim Sonrası Irak" konulu panel düzenlenmiştir.
- Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı bünyesindeki 14 kişilik heyete "Kişisel Gelişim ve Liderlik" konusunda eğitim kursu verilmiştir.
- İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı The Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for İslamic Countries (SESRIC) kurumundan 10 öğrenciye 24'er gün süreyle uygulamalı eğitim verilmiştir.
- "Seçimler, Yeni Türkiye ve Ortadoğu" konulu panel düzenlenmiştir.
- Muhtelif kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen konferans, toplantı, çalıştay, kongre ve etkinliklerde TİKV ORSAM Başkanı veya uzman personelleri tarafından Vakfımızın temsili sağlanmıştır.

 • TİKV Avrasya İncelemeleri Merkezi faaliyetleri kapsamında; Ukrayna Büyükelçiliği - ODTÜ -  Karabük Üniversitesi - AVİM işbirliğinde 2017 yılında düzenlenen " 25. Years of Turkey - Ukraine Diplomatic Relations" başlıklı konferanslarla ilgili olarak 500 Adet tanıtım kitapçığı bastırılmıştır. 

 

 • TiKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından 2018 yılı içerisinde muhtelif zaman dilimlerinde proje, toplantı, sempozyum ve muhtelif etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Irak'ta Türkmen kuruluşları tarafından yürütülen eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı

 

 

Duyurular

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ ve KÜLTÜR VAKFI

Ahmet Mithat Efendi Sokak No:46/11 Çankaya / Ankara -TÜRKİYE

Telefon: (00 90 312) 442 40 65- 64 -63

email:iraqiturkman@iraqiturkman.org.tr

TİKV Kerkük Bürosu: kerkuk@iraqiturkman.org.tr

TİKV Erbil Bürosu: erbil@iraqiturkman.org.tr